Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk acıması, birçok kişide görülen bir problemdir. Genellikle ciddi problemlere nedenlerden kaynaklanmayan topuk acıması, insanlarda aşırı yürümeye bağlı olarak oluşmaktadır. Topuk acıması olan insanlarda eğer sorun aşırı yürüme durumlarıysa, kısa bir istirahat bile bu ağrıların ortadan kalması için yeterli olacaktır. Topuk, insanlarda tüm vücudun basıncını taşıyan bir bölgedir. Ayrıca topuğun sivri olması, basıncın daha fazla artmasına neden olur. Bu durumda çok fazla ayakta kalma durumlarında topuk ağrıları başlar. Topuk acıması, birçok kişide sürekli olarak ayakta beklemekten dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle gün boyu ayakta çalışan insanlarda topuk acıması görülür. Topuk bölgesinde çok güçlü kemikler bulunmaktadır. Burada bulunan kemikler her ne kadar güçlü olursa olsun bir süre sonra ağrıyabilir. Topuk acıması birçok zaman yürüme sırasında görülür. Topuk üzerine basıldığında ağrıdığı için kişiler aşırı ağrılar görüldüğünde dinlenerek bu ağrıların azalmasını sağlar. Topuk acıması için birçok zaman ağrı kesicilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü topukta oluşan ağrılar insanlarda dayanılmaz acılara neden olmaz. Eğer ortaya çıkan ağrılar çok şiddetliyse bu durum ağrı kesici şarttır. İnsanlarda her iki topukta topuk acıması görülmez. Bu nedenle görülen topuk acıması genellikle tek taraflıdır. Eğer sorun çift topukta da görülüyorsa acilen Uzman doktora giderek sorunun teşhisini koydurun. Aksi durumlarda ciddi sorunlar karşınıza çıkabilir.

İnsanlarda görülen topuk acıması, genellikle sabahları çok daha fazla olur. Kişinin yataktan kalkması sonrasında meydana gelen ağrı, topuğun en şiddetli ağrısıdır. Bu nedenle kişi sabahları ciddi bir şekilde bu durumdan etkilenebilir. Bu durum kişinin gece boyunca hareketsiz kalması nedeniyle oluşmaktadır. Uzun süreli görülen topuk ağrıları, insanlarda yürüyüş bozukluklarına neden olmaktadır. Bu nedenle sorunları geciktirmeden erkenden tedavi ettirmeniz sağlık açısından birçok kazanç sağlayacaktır.

Topuk acıması neden olur?
  • Topuk acımasının en büyük nedeni aşırı kilo sorunu olan insanlardır. Bu kişilerde topukların taşıdığı yükün biraz daha fazla olması direk olarak topuk acımasının görülmesine neden olacaktır. Bu durum özellikle ayakta kalma durumlarında çok fazla görülür.
  • Topuk acımasına neden olan bir diğer durum ise kişilerin yanlış ayakkabı seçmeleridir. İnsanların çok farklı ayak çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle farklı taban ayakkabıların kullanılması durumunda topuk acıması meydana gelir. Bunun için ayağınıza en uygun ayakkabıları seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Özellikle erkeklerin yaptığı, halı saha ve diğer spor aktiviteleri sonrasında topuk ağrıları meydana gelir. Bu durum spor aktivitelerine yeni başlayan insanlarda çok daha fazla görülmektedir. Bu durum bir süre istirahat ile çözülebilecek bir sorundur.
  • Topuk acımasının en büyük nedenlerinden biri de çok sık karşılaşılan topuk dikeni rahatsızlığıdır. Bu hastalık, insanlarda ayakta durma eyleminin tamamen engellenmesine neden olmaktadır. Bu ağrıların şiddeti o kadar çoktur ki kişiler yaptıkları işleri yürütemez hale gelebilirler.
  • Bu hastalığın diğer nedenleri ise başta topuk yaralanmaları, haglun hastalığı, bursit yani iltihaplanma sorunları ve romatizma hastalıklarıdır.
Topuk acıması için dikkat edilmesi gereken durumlar

Topuk acıması yaşayan kişilerin hangi nedenden dolayı olursa olsun kesinlikle bol bol istirahat etmeleri ve topuk üzerine basmamaları gerekmektedir. Bunun yanında kişilerin uzun mesafelere yürümemeleri çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca topuk germe egzersizleri yaparak bu sorunların hızlı bir şekilde giderilmesi sağlanabilir. Son olarak da topuklardaki ağrının azaltılması için günde en az bir saat sıcak suda bekletme gibi çeşitli uygulamalar yapılabilir.

Topuk Acıması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topukta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi