Ayak Topuğunda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Topuğunda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Topuğunda Ağrı, Topuk kemikleri binlerce kemik, yüzün üzerinde tendon ile eklem, bağ ve kas bulunan ayaktaki en büyük kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüzde yer ile temas eden ilk kemiktir. Hem bu temas sonucunda kaynaklanan şok emme görevini hem de hareket esnasında üzerine binen bütün yükü taşımaktadır. Ayak topuğunda ağrı topuğun arka, alt veya ön kısmında meydana çıkmakta olan ve zamanla ilerleyerek şiddetli bir ağrı türüdür. Ayak topuğu ağrısında hissedilen ağrı genelde tek ayakta hissedilmekte ve ayağın kullanılması durumunda topuk ağrısı oldukça yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Fakat hastaların genellikle üçte birinde ayak topuğu ağrısı her iki ayakta da birden görülmektedir. Hissedilen ve huzursuzluk veren ayak topuğu ağrılarında en belirgin belirtiler ağrının özellikle de sabahları yataktan ya da oturduğunuz yerden kalkma sırasında şiddetlenmesi ile yürüyüş esnasında azalmasıdır. Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra ayağa kalktığınızda ağrı daha da yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Yürümek ağrıyı hafifletiyor gibi görünse de yapılan uzun yürüyüşler veya uzun süre zaman ayakta kalmak ağrının yeniden depreşmesine neden olacaktır. Ayak topuğu ağrısı birçok sebepten kaynaklanabilir.

Çoğu kez basma ya da yürümede görülen bozuklukları sebebi ile topuk kemiğine ya da ona bağlı yumuşak dokulara uygulanan aşırı baskı başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Baskının diğer bir nedeni ise yürüme, koşma ya da yaralanma veya sert bir zemin üzerine atlama sebebi ile meydana gelen zedelenmeler de olabilir. Ayrıca ucuz terlik ya da ucuz ayakkabı gibi yanlış ayakkabı seçimleri ve aşırı kilolar da topuk üzerindeki yükü arttırabilmektedir. Ayak topuğu ağrısı ve ağrının dışında şişme, kızarıklık ve ısınma gibi görülen iltihap belirtileri uzun süre geçmiyor ya da bu belirtiler günlük yaşamda yaptığınız aktiviteleri engellemekte ise hemen bir ortopedi ile travmatoloji uzmanına muayene olmada fayda vardır.

Ayak Topuğu Ağrı Neden Olur?

Plantar Fasiit

Ayak topu ağrının en sık rastlanan sebebi plantar fasiit yani topuk zarı hastalığıdır. Ayak tabanında bulunan plantar fasya denilen topuk kısmını ayağın ön tarafına bağlayan esnek yapılı doku bandının iltihaplanması, kalınlaşması ve zarar görmesidir. Bu bant ayak tabanında yer alan ayak kemerini destekleyerek yürümeye yardımcı olmaktadır. Görülen bu rahatsızlığa plantar fasiit denir. Ayağa oldukça fazla uygulanan baskı sonrasında bağlar yıpranır ve iltihaplanarak sertleşmeye yol açmaktadır. Plantar fasiit genelde diğer bir rahatsızlık olan 'topuk 'dikeni' ile görüldüğünde halk arasında plantar fasiit de topuk dikeni olarak adlandırılmaktadır. Aşırı kilosu olan kişilerde uzun mesafe koşularında, hamileliğin son dönemlerinde, restoran ya da fabrika gibi uzun süre ayakta kalınması gereken işlerde çalışmakta olan kişilerde görülme oranı oldukça yüksektir. Düz tabanlık veya yüksek ayak kemeri gibi ayak problemleri görülen kişilerde bu şikâyetlerin meydana çıkması muhtemeldir. Ancak kötü ayakkabı seçimleri de beraberinde topuk etrafındaki bağları olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Plantar fasiit rahatsızlığının en belirgin belirtisi topuk kısmının alt bölümünde hissedilen ağrıdır. Bu ağrı genelde sabahları yataktan kalkıldığı sırada veya bir süre oturduktan ve dinlendikten sonra ayağa kalkıldığında oldukça şiddetli olacaktır. Topukta oluşan sertlik sebebi ile merdiven çıkma oldukça güçleşecektir.

Topuk Dikeni

Ayak topuğu kemiğinin hemen alt kısmında kemiğe benzer bir çıkıntı meydana gelmesine 'topuk dikeni' denir. Röntgen çekildiğinde de görülen bu kemik çıkıntısı aslında kemik büyümesi ile ilgili değildir. Topuk dikeni ayakta bulunan bağla ile kasların zorlanmasına ve yıpranmasına bağlı bir şekilde topuğun alt kısmında toplanan kalsiyum birikintileri ile oluşmaktadır. Topuk dikeni rahatsızlığında hissedilen ağrı hastalar tarafından sanki topuğa diken batıyormuş gibi bir his olarak tarif edilir. Aşırı sıçrama ya da spor yapan sporcularda daha fazla görülmektedir. Ayağa tam olamayan ayakkabılar vücutta biyokimyasal dengesizliğe, obezite ve düzenli bir şekilde koşu yapıldığında topu dikeni ortaya çıkabilmektedir.

Artan Pronasyon

Yürüme esnasında yere ilk temas eden topuktur. Ağırlık ayağın dış kısmından başlayarak baş parmağa doğru dengeli bir şekilde dağılmaktadır. Adım attığınız esnada ayak tabanı kemeri yükselerek ayak vücudu ileriye taşımak amacı ile yukarı ya da dışa dönük hareketini tamamlar. Artan pronasyon rahatsızlığında ayak tabanı normal görülen oldukça fazla oranda iç kısma doğru basmaktadır. Ayak ile ayak bileği vücudu dengelemekte zorlanmaktadır. Ayak daha çok başparmak ya da ikinci parmaktan güç alarak yerden kalkmaktadır. Bu durum ise topuk kemiğinde bulunan bağların ve tebdonların olağan dışı bir şekilde gerilip çekilmesine sebep olmaktadır. Artan pronasyonu görülen en yaygın ayak topuğu ağrısı sebeplerinden birisidir.

Aşil Tendiniti

Aşil tendiniti, ayak topuğunun ya da bileğin tarafında ağrılara sebep olmaktadır. Bileğin arka kısmından topuk kemiğine uzanan aşil tendonun iltihaplanması durumunda oluşmaktadır. Çok yürüyüş yapan, uzun zaman yatakta kalan, koşu yapan ya da kısa tendonları bulunan kişilerde tendona daha fazla yükün binmesi nedeni ile daha sık rastlanmaktadır.

Ayak Topuğu Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak topuğu ağrılarında uygulanan tedavi yöntemleri genellikle ağrı kesiciler ya da topuk germe egzersizleri gibi daha birkaç yöntemle birlikte uygulanmaktadır. Böylelikle hem oluşmakta olan ağrının önüne geçilecektir hem de iyileşme süreci hızlanacaktır. Çoğu hastada ise ayak topuğu ağrısı bir yıl içinde iyileşmektedir. Cerrahi müdahaleye oldukça az başvurulmaktadır. Ayak topuğu ağrısında ayağı dinlendirmek oldukça önemlidir. Uzun süreli ayakta durmamak ve uzun mesafe yürümek gibi önlemler alınabilir.

Ayak Topuğunda Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Topuk Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Topuk İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?