Topuk Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Üstü Ağrısı, Ayakta kaldığımız süre boyunca beden yükünün sürekli ayaklar üzerinde olduğu düşünüldüğünde topuk üstü ağrısı normaldir. Topuk kemiği ayağın en büyük kemiğidir. Ayak topukla birlikte kompleks bir yapıya sahiptir. Ayakta çeşitli türlerde 33 eklem, yeteri kadar tendon ve bağla 26 kemik bulunur. Aşırı kullanım sonucu sakatlık ve yaralanma meydana gelir ise; topuk üstü ağrısı ile karşılaşılabilir. Topuk üstü ağrısı yorgunluk nedeni ile hafif olacağı gibi, zorlanma sonucu meydana gelmişte olabilir. Topuk üstü ağrısı fizyolojik olabileceği gibi kan değerlerinde meydana gelen değişimlerle de ilgili olabilir.

Dış etkenlere bağlı topuk üstü ağrı neden olur?
 • Topuk üstü ağrısı, genel olarak topuğun aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkabilir.
 • Ayak bileğine alınan sert darbeler,
 • Spor yaparken asfalt, kaldırım gibi sert zeminler de koşmak,
 • Ayağı yere sert vurmak, aşırı kilo alımı, yüksek topuk ayakkabılar giymek,
 • Ayağı sıkan ayakkabılar giymek topukta kasılma ve ağrı olmasına neden olur.
Topuk üstü ağrısının fizyolojik neden olur?
 • Topukta çıkıntı oluşması; Aşırı kilolu kişilerde ve sporcular da meydana gelen bir hastalıktır. Topuk bağlarının, ayak kaslarının ve ayak kemiklerinin sürekli gergin olması durumunda baskı sonucu topuk çevresinde çıkıntılar oluşur, ani koşuyla birlikte bu çıkıntıların kırılma olasılığı yüksektir. Obez kişiler de ise ağırlığa bağlı kırıklar oluşur. Her iki durumda da topuk üstü ağrısı oluşur.
 • Aşil Tendonda meydana gelen iltihaplanma; Topuk arkasını çevreleyen tendon çeşitli nedenler ile iltihaplanabilir. Dansçılar, sporcular, çok hareketli bir yaşam süren insanlar da görülür. İltihaplanma topuk üstü ağrısına neden olabilir.
 • Ayağın içe bükülmesi; Futbolcuların topla olan yakınlığı ayağın tepkisel olarak içe bükülmesine neden olur. Bu durumda ayak arkasında bulunan bağ ve tendonlar gerilir. Böylece topuk üstü ağrısı meydana gelebilir.
 • (Plantar Fazciitis) Topuk Dikeni; Genel olarak ayağını aşırı kullanan koşu atletler ile ayağa küçük gelen ayakkabılar giymek topuk dikeni olmasına neden olur. Topuk kemiği ayak parmaklarına bağ dokusu ile bağlanır. Bağ dokusunun topuğa bağlandığı yerde iltihaplanma meydana gelirse topuk dikeni olur. Bu da topuk üstü ağrısına neden olur.
 • Kan değerlerinde meydana gelen değişimin topuk üstü ağrısına neden olabiliyor. Romatizmal sorunlar, şeker hastalığına bağlı kan değerlerinin değişmesi ve kolesterol seviyesinin yükselmesi, topuk üstü ağrısına neden olabilir.
Topuk üstü ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

Topuk üstünde meydana gelen ağrı için öncelikle evinizde, ayağınızı soğuk suyun içine koyarak bir süre dinlenin, 2-3 hafta bunu uygulayın, bu süre sonunda halen ağrı devam ediyorsa; ağrının ciddi olduğunu düşünüyorsanız; topuk üstünde kızarıklık ve şişlik varsa hekime başvurmak en doğru seçimdir.

Hekim tarafından fiziki muayene yapılarak ve röntgen ve diğer görüntüleme işlemleri yapılacaktır. Muayene sonucu iltihap olduğu anlaşılır ise antibiyotik önerecektir. Görüntülerde bir şey çıkmazsa hekiminiz fizik tedavi uygulamanızı isteyecektir. Fizik tedavi uygulamasından sonra da topuk üstü ağrısı geçmez ise; şeker ve kolesterol kontrolü yapılmalıdır. Bu kontroller için şeker ölçümünün açlık ve tokluk şeklinde ölçülmesi gerekir. Kan şekeri seviyesinin yüksek ya da düşük olması istenmez, kolesterolün ise genel olarak düşük olması istenir. Şeker ve kolesterol normal seviyelere gelirse topuk üstü ağrısı yok olabilir.

Bunların dışında evde yapacağınız tedavi uygulamaları şunlardır
 • Ayağınıza giyeceğiniz rahat ayakkabı ağrıyı azaltacaktır,
 • Eklem ağrıları için ağrı kesici kullanmak,
 • Silikon topukluk kullanmak,
 • Ayağınıza gece masaj yapan splint kullanmak topuk üstü ağrılarını azaltacaktır.

Topuk Üstü Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Batması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Batması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Topukta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi