Topuk Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Arkası Ağrısı, ayağımız yirmi altı kemik, otuz üç eklem ve yüzden daha fazla tendon bulunmaktadır. Ayaktaki en büyük ise topuk kemiğidir. Topuk Arkası Ağrısı genellikle çok ayakta kalmaktan yani ayağınızı çok kullanmaktan, sakatlanmaktan veya yaralanmaktan olur. Bu ağrı çok hafif de olabilir ya da ayağınızın üstüne basamayacağınız kadar çok şiddetli bir ağrı yaşayabilirsiniz. Topuk arkası ağrılarınız çok şiddetli ise tanının konulabilmesi için doktora gitmelisiniz.

Topuk Arkası Ağrısı Neden Olur?
  • Topuk çıkıntıları
  • Topuk dikeni
  • Aşırı iç bükülme
  • Aşil tendonu iltihaplanması
Topuk Arkası Ağrısının asıl nedeni aslında topuk kemiğinin aşırı kullanılmasıdır. Ayağını sert zeminlere çarpmak, vücut endeksinden fazla olmak yani kilolu olmak ve ayağa tam olmayan ayakkabı giymek topuk arkası ağrısının diğer nedenlerindendir. Ayakta kasılma veya ayakta gerilme de topuk arkası ağrısı yapabilir.

Topuk çıkıntıları ayakta çok fazla gerilme olduğu zaman olur. Bu gerilme sonucunda topuk çıkıntıları oluşur ve bu sürekli tekrarladığından ayakta topuk arkası ağrıları oluşur. Bu durum genellikle obez insanlarda gerçekleşir. Topuk dikeni topuğu ayak parmaklarına bağlayan dokuların iltihaplanması ile oluşur. Ayağa tam uymayan ayakkabılar giyilir ise veya koşucu yani atletizm ile ilgilenen insanlarda olur. Aşırı iç bükülme ise topuk arkası tendonların gereğinden fazla gerilmesi ile gerçekleşir. Bu durum bel, boyun, bel ve dizlerde ağrılara neden olur. En büyük sorunu ise yürüme de bozukluk olur. Aşil tendonu iltihaplanması ise genelde koşucularda ve dansçılarda olur.

Topuk Arkası Ağrısı hissetmeye başladığınızda tedaviye ilk önce evde kendiniz başlayabilirsiniz. Topuğunuzu dinlendirmeye başlayarak tedaviye başlayabilirsiniz. Bunu yaptığınız halde ağrınız iki üç hafta içinde iyileşmiyor ise doktorunuzdan randevu almalısınız. Topuk arkası ağrılarınız hiç geçmiyor ise topuk arkası ağrınız aniden giriyor ise topuğunuzda kızarıklar var ise topuğunuzda şişlik var ise ve topuk arkası ağrınız yürümenizi engelliyor ise kesinlikle hekiminize başvurmalısınız.

Topuk Arkası Ağrısı Yorumları

soru

Onur

19 Ocak 2018 Cuma

Yaklaşık 1.5 senedir topuk arkası ağrım var. Hiç bir sonuç alamadım. Sonuç alan varsa yazabilir mi

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Topuk arkası ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Benzer bir sorunu yaşadım ve sonunda bir podiatrist ile görüşerek teşhis konuldu. Topuk dikeni çıktı ve özel tabanlık kullanarak rahatladım. Bir uzmana görünmenizi tavsiye ederim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Feridun Kunak Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Feridun Kunak Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?