Topuk Dikeni Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Dikeni Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Egzersizleri, Ayakta yer alan adalenin yeteri kadar esnek çalışamamasından kaynaklanan topuk dikeni, en çok sabah uyanıldığı zaman ayakta hissedilen ağrı ile kendini gösterir. Çünkü gün içerisinde ayaklarda oluşan ağrılar uykuda topuk kısmında toplanır ve sabah uyandığımızda ortaya çıkar. Topuk dikeni problemi, birçok kişinin yürüdüğü misafir kısaltır ve yürürken birtakım şekil bozukluklarından sebep olabilir.

Topuk dikeni, oldukça basamaklı tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Topuk dikeni probleminde öncelikli olarak hastalar doktorun önereceği topuk egzersizlerini yapmalıdır. Birçok topuk dikeni rahatsızlığı yapılan egzersizler sayesinde iyileşme göstermiştir. Egzersizleri yardımcı olarak fizik tedavi, destekleyici ayakkabılar da önerilebilir. Bu rahatsızlıkta egzersizlerin önemi büyüktür. Cerrahi müdahale, ancak egzersizlere yanıt vermeyen durumlarda yapılır. Siz de topuk dikenini problemi yaşıyorsanız size tavsiye edeceğim egzersizleri uyguladığınız takdirde oldukça fayda göreceksiniz.
  • Öncelikle rahat bir yere sırt üstü uzanın ve topuk dikeni olan ayak bileğinizi kendinize doğru hareket ettirerek baş parmağınız ile kendinizi gösterin. Bu şekilde bacağınızın arkasında bulunan kasların gerildiğini hissedebilirsiniz. Daha sonra ayak bileğinizi karşı duvara doğru hareket ettirip baş parmağınız ile karşı duvarı gösterin. Bu hareket esnasında bacağınızın ve ayağınızın üst bölümünde yer alan kaslar gerilecektir. Bu hareketleri öne ve arkaya olmak üzere 20 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Bir bacağınız yere basılı durumda diğer ayağınız ise diz kısmımızdan bükerek yere bastırın. Yerde basılı konumda olan bacağınızı yukarı doğru kaldırın ve yine baş parmağınız ile kendinizi gösterin. Bacağınızın arkasında bulunan kasların gerildiğinde ve acı hissetmeye başladığınızda yaklaşık 10 saniye kadar bu pozisyonda kalın ve bacağınızı yere tekrar indirip diğer bacağınız ile de aynı hareketi uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Zaman içerisinde bacağınızın arka kaslarınızda hissettiğiniz ağrı azalacak ve hareketi daha rahat yaptığınızı fark edeceksiniz.
  • Yerden kalkın ve uygun bir duvarın önünde durduktan sonra bir adımınızı geriye atarak ellerinizi duvara uzatıp duvardan destek alın. Önce kalan bacağını dizinizden hafif bükülmüş durumda, arkada kalan bacağınız ise oldukça gergin vaziyette olmalı. Arkada bulunan ayağınızın topuk kısmını yere bastırıp kaldırın. Bu hareketi 20 defa uygulayın ve her seferinde topuk kısmınızı yere daha da yaklaştırmaya gayret edin diğer bacağınız için de aynı hareketi uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Ayaklarınızın altına bir örtü serin ve örtünün üzerine basın. Yere oturmuş vaziyette iken ya da ayakta bu hareketi yapabilirsiniz. Ayaklarınız çıplak olmalı. Ayağımızın altındaki örtüyü ayak parmaklarınızı kullanıp kavrayarak yerden kaldırıp bir saniye bekledikten sonra tekrar yere bırakın. Her iki ayağınız ile bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareket ayak kaslarınızın güçlenmesini ve ayak kaslarında bulunan birçok kasın çalışmasını sağlar.
  • Uygun olan bir merdiven basamağına geçerek tutunacak bir destek bulun. Bir ayağınızı basamağa tam olarak basın. Diğer ayağınızı ise yarım olarak yani topuk kısmı merdiven basamağının dışında kalacak şekilde basın. Dengenizi sağlayıp destekten tutunduktan sonra yarım basmış olduğunuz ayağınızın topuk kısmını yere doğru ittirmeye çalışın. Bu hareketi sabit olarak yapın ve bacağınızın arkasında bulunan kasın girildiği noktada 10 saniye kadar bekleyip bu hareketi üç defa tekrar edin. Diğer ayağınız için de aynı hareketi uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Topuk Dikeni Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Temizleme Nasıl Yapılır?

Topuk Temizleme Nasıl Yapılır?