Topuk Nasırı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Nasırı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Nasırı, Birçok değişik şekilde ve boyutta ortaya çıkabilen topuk nasırları, oldukça ciddi sıkıntılara neden olmalarının yanı sıra, oldukça kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına da sebep olurlar. Ağrı durumu yaratan topukta çıkan nasır, derinin sürtünmesi ya da basınç sebebiyle topuğun tahriş olması durumunda ve kalınlaşması sonucu ortaya çıkar. Ayak topuğu da vücudun ağırlık taşıyan bir bölgesi olması nedeniyle nasır oluşması için oldukça uygun bir bölgedir. Sürtünme ve basınçla oluşan ve koruyucu kalın tabaka olan nasır, ilk başlangıcında ağrı durumu yaratmaz. Fakat ilerleyen zamanlarda oldukça ağrı verir ve bu durumda kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sorun haline gelir. Tedavi edilmeyen topuk nasırları deri lezyonları gibi birçok değişik sorunlara sebep olabilir.

Topuk nasırı neden olur?

Topukta çıkan nasırlar ayak topuklarının sürekli maruz kaldığı basınç ve sürtünmelerden kaynaklanır.
 • Ayağı rahatsız eden spor yüksek topuklu ve ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların kullanılması
 • Topukta meydana gelen deformasyonlar ve uygun olmayan çorap kullanımı
 • Ayak kemerinin oldukça alçak olması yani düz taban olma durumu
 • Aşırı şişmanlık
 • Tabanı aşınmış ayakkabı kullanımı
 • Ayağın yüksek kemerli olması
 • Çorapsız ve terliksiz çıplak ayakla dolanmak
 • Yürüme bozukluğu gibi durumlar topuk nasırının nedenleri arasında sayılabilir.
Topuk nasırının belirtileri nelerdir?

Topukta oluşan nasırların birçok değişik belirtisi bulunabilir. Ancak hiçbir belirti vermeden ağrısız nasırlarda vardır.
 • Zamanla ilerleyen şiddetli ağrı yanma hissi
 • Topukta derinin kalınlaşması ve topuk kısmında kalınlaşan deride meydana gelen kahverengi, sarı ve grimsi renk değişimi
 • Topukta oluşan nasırın ilerlediği zamanlarda nasırın etrafında aşırı hassaslık ve irin ya da sıvı akışı, ateş ve şişkinlik gibi durumlar görülebilir.
Topuk nasırı nasıl tedavi edilir?

Birçok nasır gibi topuk nasırları da tedavi edilebilir. Birçok kişi topuk nasırların tedavisini eczanelerde reçetesiz olarak da satılabilen ve salisilik asit içeren bazı nasır bantları ile yapmaktadır. Aşırı tahriş edici ve güçlü olan bu nasır bantları oldukça dikkatli kullanılmalıdır. Bu bantlar, içinde bulunan asitler sayesinde nasırı eritir ve ortaya çıkaracağı belirtileri giderir. Ancak yanlış uygulandıkları takdirde bu ilaçlı bantlar nasırın etrafında bulunan sağlıklı cilt dokusunu da zedeleyebilir ve birçok alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sağlıklı yetişkinlerin bile cildinde risk durumu oluşturabilir. Dolaşım bozukluğu ya da diyabeti olan kişilerde kullanılması tehlikeli olabilir. Bu nasır bantları gibi çözümler nasırı geçici olarak tedavi edecektir. Nasırı oluşturan nedenler ortadan kaldırılmadıkça rahatsızlık yeniden ortaya çıkabilir.

Nasırlar, keserek de ortadan kaldırılmaya çalışılmamalıdır. Aksi takdirde farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü ayak bakterilerin sürekli olarak kolaylıkla çoğalabileceği ılık ve rutubetli bir bölgedir.

Topuk nasırı tedavisi evde nasıl yapılır?

Topuğunuzda oluşan nasırlar şiddetli ağrıya neden oluyorsa ve topuklarınızın pürüzsüz olmasını.

İstiyorsanız evde birkaç yöntem uygulayıp bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Suda bekletme, bir kabın içerisine ılık su ile doldurup içerisinde yaklaşık üç yemek kaşığı kadar karbonat ilave ederek ayaklarınızı yarım saat boyunca suda bekletip kurumuş ölü derinin atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir demlik kadar papatya çayı demleyip bu suyu bir kabın içerisine alarak yine aynı şekilde ayaklarınızı yarım saat kadar suda beklettikten sonra sabun ile yıkayabilirsiniz. Ufak bir ekmek parçasının sabahtan akşama kadar elma sirkesinin içerisinde bekletip macun oluşmasını sağlayabilir ve bu oluşan macunu gece yatmadan önce topuğunuzda bulunan nasırın üzerine sürüp bir bandaj ile sarıp sabah uyandığınızda ayağınızı ılık su ile yıkamanız nasırın yumuşamasına yardımcı olabilir. Ayaklarınızı yine bir kabın içerisine İngiliz tuzu karıştırarak belirli bir süre suda bekletip toksinlerden arınmasını sağlayabilir ve bu şekilde nasırın düşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ovalama, ayaklarınızı belirli sürelerle suda beklettikten sonra veya banyodan çıktığınızda sünger taşı ya da ponza taşı ile topuğunuzdaki nasırı ovabilirsiniz. Nasırı oldukça sert ve dairesel hareketlerle ovarak yumuşatabilir ve düşmesini sağlayabilirsiniz.

Kurutma, ayaklarınızı suda beklettikten ve yıkadıktan sonra nemli olup bakteri oluşmaması için ayaklarınızı havlu ile iyice kurulamanız iyi bir tedavi yöntemi olacaktır. Nasırın üzerine mısır nişastası serpip kurumasını sağlayıp enfeksiyonları yok edebilirsiniz.

Topukta nasır oluşumunu nasıl engellenebilir?

Ayaklarınıza bakım yapıp nasırın geçmesini sağladıktan sonra yeniden oluşmamasını istiyorsanız ayaklarınızda sıkmayan ve topuklu olup rahatsız etmeyen ayakkabılar tercih etmeli, ayaklarınızı temiz ve kuru olmasına özen göstermeli, eğer ayaklarınız ayakkabı içerisinde uzun süre kalacaksa ayakkabınızı giymeden nasırların üzerine sürtünme ile tahriş olmaması için vazelin sürülmeli, devamlı aynı ayakkabıyı kullanmayıp, belirli aralıklarla ayaklarınızı dinlendirecek ayakkabılar tercih etmeli ve ayakların hava almasını sağlayan ayakkabıları kullanmalısınız.

Topuk Nasırı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Batması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Batması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?