Sol Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol ayak topuk ağrısı topuktaki kemik ya da kaslardan kaynaklanır. Topuk kemiği yüzlerce kemik, eklem ve yüzün üstünde tendon, adale ve bağ yer alan ayağımızdaki en önemli kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüz sırada yerle önce temas eden kemiktir ve hem bir bu temastan meydana gelen şok emme görevini hem bir de davranış esnasında üzerlerine binen bütün kilosu yüklenir. Topuk ağrısı topuğun ön, arka veya aşağı bölümünde ortaya çıkabilir ve vakit içinde gittikçe kötüleşen bir ağrı türüdür. Topuk ağrısında ağrı genelde bir ayaktadır ve ayağın kullanılmasıyla topuk ağrısı yüklü biçimde hissedilir. Fakat hasta olanların üçte birinde topuk ağrısı her 2 ayakta ansızın görülür.

Topuk ağrısında en bariz bulgular ağrının en çok sabahları, yataktan veya oturduğunuz yerden kalkarken şiddetlenmesi ve yürüyüş esnasında azalmasıdır. Hareketsiz kaldıktan bir zaman geçmesinin ardından ayağa kalktığınızda ağrı yüklü biçimde hissedilir. Yürümek ağrıyı hafifletir görünse de uzunca yürüyüşler veya uzunca süre ayakta kalmak ağrının tekrar kötüleşmesine neden olacaktır. Topuk ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir. Çoğu defa dokunmak/yürüme bozuklukları sebebiyle topuk kemiğine ve ona ilişkili narin dokulara çok stres uygulanması başlıca nedendir.

Topuk Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Topuk ağrısının, genelde topuk kemiğinin çok kullanımından kaynaklanan pek çok nedeni bulunur. Ayağı katı zeminlere çarpmak, fazla şişman olmak ve ayağa tam anlamıyla olmayan ayakkabıları giymek topukta gerilme ve kasılmalara yol açabilir. Topuk ağrısına neden bulunan diğer yaygın vaziyetler şunlardır:

Topuk çıkıntıları: Topuğu çevreleyen ve döşeyen adalelerin ve kemiklerin devamlı gergin olması halinde topuk çıkıntıları meydana gelir.

Topuk Dikeni (Plantar Fasciitis): Topuğu ayak parmaklarının köküne bağlayan doku iltihaplanırsa topuk dikeni meydana gelir.

Aşırı içe bükülme: Topuğun arkasındaki bağların ve tendonların gereğinden fazla gerilmesiyle çok içe bükülme meydana gelir.

Aşil Tendonu İltihaplanması (Achilles Tendinitis): Topuğun arka bölümünü çevreleyen Aşil tendonunun iltihaplanmasıdır. Bu vaziyet, çok etkin bir yaşamı bulunan ve devamlı koşan sporcularda ve dansçılarda rastlanır.

Topuğun Altındaki Ağrı

Bu alanda ağrılar topuktan başparmağa uzanan plantar fasia olarak adlandırılan adalede meydana gelir. Subkalkaneal ağrı fazla koşmak ve zıplamak, ayak parmaklarından topuk kemiğine uzanan adale bantlarının (Fascia) inflamasyonuna sokak açar. Ağrı topuğunuzun altında ve merkezinde toplanır, başlangıçta orta derecededir, ama gece süresince dinlenmenizin hemen ardından önce adımı attığınızda, birdenbire şiddetlenir. Topuk dikeni Plantar fasiitis uzun bir süre sürerse fascia doku liflerinin topuğa bağlandığı noktada, bir topuk dikeni (Kalsiyum tortusu) şekillenir. Bu rahatlıkla çekilen bir röntgende görülebilir. İyileştirme genellikle, plantar fasiitisle bir fark yoktur.

Topuğun Arkasında Oluşan Ağrı

Topuğunuzun arkasında ağrı oluşuyorsa, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı alanda enflamasyonu laf konusudur. (Aşil tendinitis) bu vaziyet, sık sık, oldukça çok koşma veya topuğun arka bölümüne sürten ayakkabıların giyilmesi neticesi belirir.

Topuk Ağrısı Rehabilitasyonunda
  • Probleminize neden bulunan aktiviteleri durdurarak başlar.
  • Doktorunuz topuk takviyesi veya özel tabanlık kullanmanızı önerir.
  • Gerek plantar fasiitis gerekse aşil tendinitis amaçlı özel germe egzersizleri önerilir. Çok kronikleşmiş sorunlarda fizik iyileştirme ve tedavi gereksinimi olabilir.
  • Ağrı ve şişlik amaçlı nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar önerilir.
  • Bu standart tedavilerden yeteri seviyede yarar görmeyen hasta olanlarda bilimsel iyileştirme olarak adlandırılan özel bir iyileştirme uygulanabilir. Bu iyileştirmede hastadan edinilen kandan ayrıştırılan trombosit (Pıhtılaşma hücreleri) hücreleri ağrılı bölgeye enjekte edilir.

Sol Ayak Topuk Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Nasırı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Nasırı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?