Topuk Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Taşı, Ponza taşı olarak bilinmekte olan bu taş özellikle ayak ve topuk bakımı için insanların ayak derilerinde oluşan ölü hücreleri atmak amacı ile kullanılan bir taş çeşididir. Süngerimsi bir yapıya sahip olan bu taş aynı zamanda da volkanik bir taştır. Topukların ince ve zarif bir görünüme ulaşması için ponza taşını kullanmak gerekmektedir. Tamamen doğal bir yapıya sahip olan bu volkanik taş insanların kimyasal madde kullanmadan ayak ve topuk güzelliği için kullandıkları bir üründür. Doğal olması en büyük tercih nedenidir.

Topuk Taşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsanlar özellikle de bayanlar günümüzde güzellik uğruna kimyasal maddeler kullandıkları için ponza yani topuk taşı buna karşıt en örnek üründür. Ayak ve topuk bakımı sırasında ponza taşının sıcak bir ortamda kullanılması gereklidir. Ölü hücre ve derilerden arınmış zarif ve pırıl, pırıl bir ayak ve topuklara kavuşmanızı sağlayan oldukça doğal bir taştır. Fazla sürüldüğü zaman topuk derisinde bulunan ölü hücreler ile canlı halde olan hücrelere de zarar vermektedir. Vücudumuzda bulunan bu canlı hücreleri onarmak ve tazelemek için fazla enerji harcar bu yüzden de kullanımı gayet önemlidir. Ponza taşı vücut bakımı esnasında nemli deri üzerine uygulanabildiği gibi kuru deriler üzerine de uygulanabilir. Ponza taşı topuklara sürüldükten sonra genellikle nemlendirici krem kullanılmalıdır ki topuklarınız rahat ve daha güzel bir görünüme ulaşsın. Ayaklarımız gün boyunca bütün ağırlığı taşımakta olan bir parçamız olduğu için bakımına oldukça özen göstermeliyiz. Kullanılan bu taşlar volkanik taşlar olduğu için volkanik taşlarda oldukça yüksek ısıda oluştukları için vücuda zararlı hiçbir element ponza taşının içerisinde bulunmaktadır.

Gözenekli ve süngerimsi bir yapısı olan ponza taşı kullanılamadan önce hafif su ile ıslatılırsa kullanımı daha da kolay ve etkili olacaktır. Ponza yani topuk taşına farklı yörelerde daha farklı isimlerde verilmektedir. Bazı bölgelerde ponza taşı yerine sünger taşı olarak bilinen bu taş bazı farklı bölgelerde ise nasır taşı adı verilmektedir. Topuk taşı olarak bildiğimiz ve kullanmış olduğumuz bu malzeme farklı alanlardaki kullanımı ile gözümüze çarpar. Ponza taşının özellikle de diş macunlarında kullanımı oldukça yüksektir. Diş hekimleri tarafından diş temizleme aracı olarak ponza taşını kullanılmaktadır. Topuklarınızın sağlığı için sert bir şekilde sürtülme meli tam tersine masaj yaparcasına yavaş, yavaş ovulmalıdır. Ponza taşından yapılan başlık ve apar atlara sahip olan birçok bakım ürünleri kullanılmaktadır.

Ponza Taşı ile Peeling

Ponza taşının vücudumuzda en sık kullanıldığı bölge topuk ve ayaklardır. Bunun nedeni topuklar kuruyarak sert bir katman oluşturmaya daha yatkınlardır. Ponza taşını kullanarak topuklarınız üzerinde daha etkili ve göz kamaştırıcı bir temizlik yapabilirsiniz. Ponza taşı kullanılan bir diğer bölge ise dirsek bölgesidir. Kuruyan ve pul, pul olan dirseklerinizi ponza taşı kullanarak temizleyip sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Topuk Taşı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Batması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Batması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Topuk Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi